Fläskfilé Café de Paris

Fläskfilé Café de Paris

Måltid Huvudrätt
Kök Svenskt
Portioner 4 port

Ingredienser
  

  • ca 600–700g fläskfilè
  • 2 st vitlöksklyftor
  • 1/2 kruka grovklippt persilja
  • 100 g kallt smör äkta smör
  • 1 st äggula
  • 1 msk tomatpuré
  • 2 msk mango chutney
  • 1 krm cayennepeppar
  • 1/2 tsk timjan
  • salt

Instruktioner
 

  • Hacka vitlöksklyftorna och persiljan och lägg i det i en matberedare. Kör runt en liten stund. Lägg till de övriga ingredienserna, smör, äggula, tomatpurè, mango chutney, cayennepeppar och salt. Kör runt det tills du har ett kryddsmör. Ställ det kallt medan du bryner köttet.
  • Putsa, salta och peppra fläskfilén. Klicka i en stor klick med smör i en stekpanna och stek så hela fläskfilén får en stekyta. Sänk värmen och lägg på lock på stekpannan och låt fläskfilén eftersteka i ca 15 min. Skär lite i fläskfilén för att se att den är genomstekt. Skär upp den i ca 2-3 cm breda skivor och lägg i en ugnsfast form.
  • Sätt ugnen på 250 grader. Ha på kryddsmöret över fläskfilébitarna och ställ högt upp i ugnen och gratinera i ca 1 minut. Kryddsmöret ska precis börja smälta lite. Njut med t ex klyftpotatis, ugnsbakade smöriga potatisar, krossade potatisar med vitlök.

This website uses cookies. By continuing to use this site, you accept our use of cookies.